shutterstock_80334901

Najjaśniejsza, elegancko panująca

Biel kojarzy się z czystością i spokojem. Jest fantastycznym, olśniewającym tłem dla dodatków i detali w innych kolorach. Umiejętnie wykorzystana, nigdy nie będzie nudna.

Przez lata architekci i styliści przekonywali nas do intensywnych kolorów, a my czerpaliśmy z pełnej palety barw bez większego namysłu. Gdzieś po drodze zagubiło nam się piękno prostoty. Po wielokolorowej epoce biel odzyskała znaczenie. Przekonaliśmy się, że – podobnie jak pan Grey – może mieć wiele twarzy.

W Mediolanie i w Polsce

Biel w ostatnich latach bywała na cenzurowanym. Słyszeliśmy, że jest nudna, dobra dla osób o wąskich horyzontach i konserwatywnych przyzwyczajeniach. To nieprawda. Biały kolor znów jest supermodny. Świadectwem jego renesansu jest chociażby projekt White City, który towarzyszył w tym roku mediolańskim targom designu. Podróżując po Mediolanie, można było podziwiać białe ikony wzornictwa i architektury. Piękne, oparte na bieli rozwiązania proponuje również w swoich nowych kolekcjach Opoczno. Warto nie tylko zainteresować się konkretnymi produktami, ale też podpatrzeć wyszukane sztuczki stylistyczne zastosowane przez profesjonalistów związanych z marką.

Urządzamy białą łazienkę

Jak zaprojektować łazienkę, której bazą będzie biel? Oczywiste jest wykończenie w tym kolorze ścian, sufitu czy podłogi. W przypadku tej ostatniej marka Opoczno proponuje np. gres z realistycznym rysunkiem drewna – płytki dostępne są też w wersji rozjaśnionej, niemal białej. Jasne wnętrze wydaje się większe, a to efekt nie do przecenienia nawet wtedy, gdy dysponujemy sporym metrażem. Dodajmy do tego ceramikę sanitarną: białe wanny, miski toaletowe, bidety i umywalki dominują na rynku. Jeśli zdecydujemy się również na białe dodatki, uzyskamy total white look.

Bielszy odcień bieli

Monochromatyczne wnętrze powinniśmy urozmaicić i zniuansować, by ten totalny biały blask nie był zbyt męczący. Zacznijmy od zróżnicowania materiałów i powierzchni – inaczej będzie wyglądała biel rozjaśnionego drewna, ręcznika frotte i gładkiej ceramiki. Inaczej też będziemy odbierać białe płytki o matowej i błyszczącej powierzchni. Kolejnym sposobem na monochromatyczną łazienkę jest układanie obok siebie wielkoformatowych elementów i mniejszych dekorów lub mozaiki.

Wzorowa biel

Skutecznym narzędziem na zróżnicowanie białego wnętrza jest zestawianie ze sobą płytek gładkich i ze wzorem. Dekor może być monochromatyczny, tak jak w nowej kolekcji Winter Vine, gdzie teksturę tworzy delikatny rysunek łodyg i liści winorośli, rozrastającej się na ścianach. Podobne, choć nieco bardziej zgeometryzowane rośliny zobaczymy w serii Moon Line. W kolekcji Glamour czystość bieli podkreślają płytki ze wzorem kwiatów w odcieniu szarofioletowym. W łazience najważniejszą rolę zawsze będzie odgrywać ceramika, ale nie mniej ważne są detale. Biel ocieplą dodatki eko: pojemniki z plecionek, kartonu, żywe rośliny. Elementy w kolorze stali, aluminium, srebra i szklane dodadzą wnętrzu blasku. Z bielą pięknie komponuje się też złoto i modna miedź, co zostało wykorzystane w kolekcji Magnifique. Proste jasne płytki stanowią tu doskonałą bazę dla odważnego dekoru, który nadaje pomieszczeniu wyjątkowej elegancji. Miedzianozłote błyski malowniczo grają światłem, podkreślając klasę i styl aranżacji.

glamour_bathroom_contemporary_sp_1
 • Delikatne motywy kwiatowe na dekorach z kolekcji Glamour subtelnie ocieplają białą aranżację.
 • GLAMOUR glossy: white, light grey, 25 x 75 cm, cena: od 99,99 zł/m2
 • GLAMOUR inserto geo: white, grey, 25 x 75 cm, cena: 75,99 zł/szt
WINTER VINE_CONTEMPORARY_BATHROOM_1_MP_new
 • Klasycznie, lekko i elegancko – to podstawy pięknych aranżacji. Kolekcja Winter Vine daje możliwość stworzenia własnej interpretacji stylowego wnętrza, w którym pierwsze skrzypce będą grały światło i przestrzeń.
 • WINTER VINE white satin, 29 x 89 cm, cena: 109,99 zł/m2
 • WINTER VINE white structure, 29 x 89 cm, cena: 129,99 zł/m2
MOON LINE_ROMANTIC_struktura_BATHROOM_1_sp
 • Połączenie inspiracji naturą z prostą, nienarzucającą się geometrią sprawia, że kolekcja Moon Line tworzy przestrzenne i harmonijne wnętrze.
 • MOON LINE white satin, 29 x 89 cm, cena: 109,99 zł/m2
 • MOON LINE white satin structure, 29 x 89 cm, cena: 129,99 zł/m2
MOAGNIFIQUE_CONTEMPORARY_BATHROOM_1_MP
 • Miedzianozłoty dekor z kolekcji Magnifique przywodzi na myśl drogą biżuterię dodaną do klasycznej, prostej kreacji. Takie zestawienie zawsze daje piękny efekt.
 • MAGNIFIQUE white: glossy, satin, 29 x 89 cm, cena: 109,99 zł/m2
 • MAGNIFIQUE inserto stripe, 29 x 89 cm, cena: 89,99 zł/szt.